Мірна ложка для меленої кави
- ложка & # 8212; один з видів домашньої кухонного начиння, столовий прилад, який використовується переважно для їжі рідких і розсипчастих страв.
Ложки бувають: салатним, столовими, десертними, чайними, кавовими. Існують також додаткові види ложок: розливна, Боско, полубоская, межеумок, бурлацька, упоносая, носата, біла, тонка, бутирка, для супу, китайська ложка для супу, для бульйону, ложка для грейпфрутів, ложка для маслин, ложка для яєць, ложка для ікри, ложка для абсенту, сувенірна ложка & # 8230;
Нас особливо цікавлять: кавова ложка, чайна ложка, коктейльна ложка, мірна ложка, ложка для каппінга.
Зміст
|
Вікіпедія
Ло? жка – столовий прилад, що віддалено нагадує невелику лопатку у вигляді невеликого плоского судини (черпала), сполученого перемичкою з держалом (рукояткою). Використовується для зачерпиванія і перенесення (наприклад, в рот при їжі) рідкої або напіврідкої їжі, такої, як суп, варення або морозиво, а також сипучих, порошкоподібних твердих продуктів, наприклад, цукру, солі або зеленого горошку.
Вікісловник < h3> Морфологічні та синтаксичні властивостіло? ж-ка
Іменник, жіночий рід, 1-е відмінювання (відмінювання 3 * a по класифікації А. Залізняка).
Корінь: -ложк-; закінчення: -а.
Падіж | од. ч. | мн. ч. |
---|---|---|
Їм. | ло? жка | ло? ки |
ло? ки | ло? жек | |
Д. | ло? жке | ло? жкам |
В. | ло? ку | ло? ки |
Тв. | ло? жкой, ло? жкою | ло? жкамі |
Пр. | ло? жке | ло? жках |
& nbsp;
Семантичні властивості
значення
- Столові прибори у вигляді неглибокого судини на рукояті для їжі або зачерпиванія рідких або сипучих продуктів? Подали йому суп, він взяв ложку, але раптом, не встигнувши зачерпнути, кинув ложку на стіл і не много не схопився зі стільця. Ф. М. Достоєвський, «Вічний чоловік», 1870 г.
- Перед. міра об'єму, відповідна вмісту однієї ложки [1]? Покласти 10 ложок рису . ? Проковтнувши першу ложку, Жилін раптом морщиться і перестає їсти. А. П. Чехов, «Батько сімейства», 1885 г.
- Мн. ч. ударний музичний інструмент у вигляді декількох дерев'яних ложок [1]
& nbsp;
Гіпероніми
1. прилад, пристосування, посуд
2. музичний інструмент
& nbsp;
фразеологізми і стійкі вирази
- Дорога ложка до обіду (на все свій час)
- Ложка дьогтю в бочці меду (немає нічого ідеального)
- Через годину по чайній ложці (дуже повільно, щоб уникнути)
& nbsp;
Прислів'я
- В один рот двох ложок НЕ впіхнешь. (Китайська)
- Порожня ложка рот дряпає. (Осетинська)
- Що покладеш в котел, то і потрапить в ложку. (Казахська)
- Багатого ложка ковшем, убогого ложка Веселка. (Російська)
& nbsp;
Афоризми
- Якщо дурень пов'язаний з мудрим навіть все своє життя, він знає Дхамма не більш, ніж ложка – смак юшки (Будда)
- Природність – це ложка щирості в тарілці лицемірства (невідомий автор)
& nbsp;
Словник символів
В індуїстському ритуалі жертовна ложка & # 8212; атрибут Брахми і Агні.
& nbsp;
Тлумачний словник Ушакова
ЛО? жка , ложки, дружин.
- Частина столового приладу, предмет, яким наливають або їдять рідини, накладають або їдять напіврідку, розсипчасту їжу (кашу, кисіль та ін.). Ложка столова, дессертная, чайна. Розливальна ложка. Срібні ложки.
- Кількість рідини, яку можна зачерпнути ложкою (розм.). «Ложка дьогтю зіпсує бочку меду.» (ост.) Приймати ліки через годину по столовій ложці .
- Тільки мн. Примітивний музичний інструмент на зразок кастаньєт (муз.).
- Термін різних галузей техніки для позначення інструментів і пристосувань, за формою або призначенням похожих з ложкою (тех.).
& nbsp;
Словник синонімів
Ложка сущ., к-ть синонімів: (10)
- Шесло
- Інструмент
- Лжиця
- Ложечка
- Поварешка
- Половник
- Рожок
- Уполовнік
- Чумічка
- Шумовка
& nbsp;
Етимологія слова
Існує дві основні версії походження слова «ложка». Фонетично логічним здається походження від слова лог (яр, поглиблення), проте помічено, що буковка про в корені слова сходить до староруського ь (л'жка). Про те ж свідчать відповідні слова в споріднених мовах (серб. Л? Жіца, чеськ. L? Ice). У той же час в слові лог про споконвічне (серб. Л? Г, болг. Лог). Т.ч. слід припускати, що корінь слова ложка – саме лог/лаг
& nbsp;
Історія появи ложки
Археологічні розкопки свідчать про те, що за 5 тис. років до нашої ери в стародавньому Єгипті вже користувалися дерев'яними і кам'яними ложками. У Греції прародителькою ложки служила своєрідна черепашка, за допомогою якої загрібали їжу. А в & # 171; Літопису тимчасових років & # 187; згадується дерев'яна ложка, як предмет домашнього вжитку. Більш сучасна бронзова і срібна посуд з'явилася під час розквіту грецької та римської цивілізацій.
Європа познайомилася з ложкою тільки в Середні віки. Ложки того часу були переважно з дерева і роги. У XV столітті стали популярними мідні й латунні ложки. Королівська знати і наближені до двору користувалися ложками з золота і срібла. Епоха Відродження принесла популярність так званих апостольських ложок із зображенням Христа і його учнів. Такі ложки було прийнято дарувати на християнські свята. Форма ложки постійно змінювалася і тільки в 1760 році вона стала звичною нам & # 8212; овальної.
& nbsp;
Значення ложки в історії
Ложка & # 8212; один з предметів домашньої кухонного начиння. У багатьох ритуалах виступає эмблемой живого або померлого члена сім'ї.
Ложка грала дуже важливу роль в житті людини, вона була однією з небагатьох особистих речей селянина. Щоб ніхто не вкрав ложку & # 8212; її позначали, чужими ложками уникали користуватися. У родині ложка чоловіки відрізнялася за розміром і формою від хибна жінок. Ложки використовували в народній медицині. В Україні вірили, що ложка померлого господаря допоможе позбутися від рідної плями, нариву, пухлини в горлі, бородавки і т. П. Ложку хлопця чи дівчини використовували також для привороту або одворота.
Перед трапезою ложку прийнято було класти виїмкою догори, що означало запрошення до їжі. Закінчивши трапезу, ложку перевертали, що означало ситість. У кожному регіоні з ложками були пов'язані власні повір'я і ритуали. Наприклад, в Орловській губернії заборонялося класти ложку перед трапезою «горілиць» & # 8212; вважалося, що «помреш з розкритим ротом і очима». Білоруси Могилевської губернії вірили, що, під час поминальної трапези, за кожним прийомом їжі потрібно класти ложку на стіл – щоб нею їли діди (померлі праотцы). Причому класти її обов'язково потрібно виїмкою вгору, щоб небіжчики не перевернулися в могилах особами вниз.
В Україні і в Білорусії в ніч перед Різдвом учасники вечері складали свої ложки віночком на бортик миски із залишками куті і залишали їх на столі . Вважалося, що людина, чия ложка за ніч впаде або перекинеться помре в цьому році. На Півночі Росії наповнені водою ложки виносили на ніч на вулицю: якщо вода леденела з ямкою, це означало, то господар помре, а якщо з горбком – буде жити.